Dezynsekcja
Dezynsekcja to zwalczanie pluskiew, pcheł, komarów, obrzeżków gołębich, much, karaluchów, szerszeni, os i wielu innych insektów. Owady te stanowią zagrożenie, ponieważ mogą przenosić groźne dla człowieka choroby i wywoływać alergię.
Dezynsekcja pozwala utrzymać teren w czystości, wolnym od szkodników, ich odchodów i różnych patogenów roznoszonych przez owady. W przemyśle spożywczym jest ona wymagana na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia, aby szkodniki nie miały kontaktu z żywnością.
Metody dezynsekcji
Zamgławianie ULV
Zamgławianie ULV (Ultra Low Volume) to metoda dezynfekcji lub zwalczania insektów, w której używa się specjalnych urządzeń zamgławiających do rozpylania bardzo małych kropel cieczy lub substancji chemicznych w postaci aerozoli o bardzo niskim rozmiarze cząsteczek. Te mikroskopijne kropelki unoszą się w powietrzu i docierają do trudno dostępnych miejsc, takich jak zakamarki, szczeliny, szpary i inne obszary, gdzie mikroorganizmy chorobotwórcze lub insekty mogą się ukrywać. Zamgławianie ULV jest stosowane w celu skutecznego rozprowadzenia substancji dezynfekujących, insektycydów lub innych środków chemicznych w powietrzu lub na powierzchniach, w celu eliminacji mikroorganizmów chorobotwórczych lub kontrolowania populacji insektów. Metoda zamgławiania ULV jest efektywna, szybka i może być stosowana w różnych miejscach, takich jak budynki, pojazdy, przestrzenie publiczne, tereny zielone, parki, plaże i inne obszary, gdzie dezynfekcja lub zwalczanie insektów jest wymagane.
Dużą zaletą zamgławiania przy użyciu zamgławiacza ULV i wytwarzania zimnej mgły jest zastosowanie niskich temperatur. W innych przypadkach obserwowano wydzielanie się gorących spalin w procesie wytwarzania mgły z cieczy. Jest to niekorzystne zjawisko, ponieważ większość preparatów stosowanych w dezynsekcji jest wrażliwa na wysoką temperaturę (nie powinny być poddawane temperaturze wyższej niż 45 stopni, gdyż tracą swoje właściwości).
Substancje owadobójcze stosowane w zamgławianiu ULV zamknięte są w kapsułkach. Woda, która jest w składzie mieszanek używanych do dezynsekcji, odparowuje. Kapsułki pozostają w miejscu, w którym osiadły – pękają dopiero w momencie, kiedy nadejdzie owad. Zawarta w ich wnętrzu trująca substancja wydostaje się na zewnątrz i osiada na owadzie, dokładnie pokrywając jego ciało, w tym także odnóża, którymi za chwilę owad będzie pobierał pożywienie. W ten sposób trucizna przedostaje się do żołądka szkodnika, powodując śmierć w ciągu kilku godzin. Kapsułki, o ile nie zostaną wcześniej zmyte, pozostają na powierzchni, która została poddana zamgławianiu ULV, od 2 do 4 tygodni. Czas zależy m.in. od temperatury i wilgotności.
Zamgławianie ULV – najczęstsze zastosowania
- zwalczanie szkodników domowych: pluskiew, moli, pcheł, prusaków, karaluchów, wszy, rybików cukrowych,
- zwalczanie szkodników na zewnątrz domu, na otwartej przestrzeni: komarów, much, meszek, mrówek,
- usuwanie szkodników i dezynfekcja pomieszczeń gospodarczych (obory, chlewy, magazyny, silosy),
- zabiegi w trudno dostępnych miejscach, np. piwnicach – sprawdza się w blokach, gdzie może być problem z przekonaniem wszystkich lokatorów do otworzenia boksów. Klasyczny oprysk wykonywany jest tylko na korytarzu, lecz zwalczane insekty (np. pchły) mogą przetrwać w niedostępnych zakamarkach. Zamgławianie ULV powoduje rozproszenie mgły zabójczej dla insektów nawet w zamkniętych boksach i likwiduje problem szkodników oraz przykre zapachy.
Fumigacja/gazowanie
Fumigacja to jedna z wielu metod zwalczania szkodników. Polega ona na wypełnieniu zamkniętej przestrzeni gazowymi pestycydami (fumigantami) w celu uduszenia lub zatrucia organizmów szkodliwych znajdujących się wewnątrz.
Fumigacji, gazowania dokonuje się przy użyciu pary, dymu, ale najczęściej stosowanymi fumigantami są silnie trujące gazy reaktywne.
Stosowanie tej metody wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz szczególnych środków ostrożności. Ze względu na istotę działania jest to najskuteczniejsza metoda zwalczania szkodników, ponieważ przy zachowaniu parametrów szczelności i penetracji materiału nie ma możliwości uniknięcia oddziaływania fumigantu, który wypełnia całe pomieszczenie poddane zabiegowi.
Wykonujemy między innymi takie działania jak:
- dezynsekcja w pomieszczeniach zamkniętych — mieszkania, piwnice, zakłady produkcyjne również przemysłu spożywczego np. piekarnie, ubojnie itp.,
- dezynsekcja na terenach otwartych — odkomarzanie, zwalczanie much, meszek, likwidacja gniazd os i szerszeni,
- fumigacja.
Dezynfekcja
Dezynsekcja
Deratyzacja
i
Sprzątanie
Obszar działania - województwo łódzkie: